Çok DIKKATLI oku, her kelimesini anlayarak

Zeynep Hanim yazmış…
Tabii…
Anlayana!

Neo-Osmanlıcılığın çöküşü
24 Eylül 2018

24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’de, ülke içinde, Neo-Osmanlıcılık almış başını gidiyor.
Yandaşlar, henüz “Sultan” diyemeseler de, “Başkan” hitabıyla Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm diğer cumhurbaşkanlarından ayırmaya başladılar.
Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklara bakılmaksızın birbiri ardına yaptırılan saraylar, “Başkanlık” hangarına dizilen yeni uçaklar, hep bu hevesin somut göstergeleri.
Ancak içeride, “büyük gösteriş ve kibir hamleleriyle” oluşturulmaya çalışılan bu imaj, sınırların hemen dışında çökmekte… Hem de öyle böyle değil, çok hızlı bir çöküşte.
Nasıl mı?
Komşulara bakalım yeter…
★★★
*Mesela IRAK’ta:
Seçimler sonrasında ülkenin yeni yönetimi oluşmaya başladı. Irak’ta Saddam sonrasında oluşturulan yönetim yapısında Meclis Başkanı Sunni, Başbakan Şii, Cumhurbaşkanı ise Kürt kökenli isimlerden oluşuyordu. Nitekim yeni yönetimin de ilk belirlenen ismi, Meclis Başkanı Muhammet Halbusi, Sünni kökenden geliyor. Ancak bir önceki görevi olan Anbar Valiliği nedeniyle İran’a yakın isimler arasında anılıyor. (AKP’nin bir dönem belbağladığı, deyim yerindeyse tüm yumurtalarını onun sepetine koyduğu bir önceki Meclis Başkanı Nuceyfi ve ailesinin ise ismi Irak politikasında artık hemen hemen hiç geçmiyor.)
Irak’ta başbakan ise yine AKP’nin bir dönem adeta kanlı-bıçaklı olduğu Şii politikacı Maliki’nin içinde bulunduğu blok içinden çıkacak gibi. Yani İran’a bir puan daha, Türkiye ise yine “etkisiz eleman” konumunda.
Irak cumhurbaşkanlığı için ise iki Kürt politikacının adı öne çıkıyor: Talabani Ailesi’nin kontrolündeki KYB, Berham Salih’i cumhurbaşkanlığı için resmen aday gösterdi. Barzani ekibinin KPD’sinin ise Neçirvan Barzani’yi aday yapacağı söyleniyor. Eğer Berham Salih olursa, İran etkinliğini iyice artırır. Barzani seçilirse, bu Amerikan tarafına yazar. (Kim seçilirse seçilsin, MHP destekli AKP hükümetinin, Irak’ta cumhurbaşkanı düzeyinde de oyuna dahil olması yakın zamanda pek mümkün görünmüyor.)
★★★
*SURİYE’de işler daha da karışık:
AKP’nin düşman ilan ettiği, “yönetimden gidecek de gidecek” dediği Beşar Esad, Suriye’nin Türkiye sınırlarındaki bölgeler hariç, hemen hemen tümünde kontrolü sağladı.
Şimdi gözünü elbette Türkiye sınırındaki İdlib’e dikti. AKP hükümeti, bir son dakika manevrası ile İdlib’e yönelik Rus destekli Esad operasyonunu “şimdilik” erteledi. Ancak nereye kadar? (AKP’nin planının, Rusya nezdindeki son etkinlik kredisini de kullanarak operasyonu Mart 2019’da Türkiye’deki yerel seçimlere kadar ertelemek, İdlib batağının iç siyasete doğrudan etkisini engellemek olduğunu düşünmek mümkün.)
İdlib ya Soçi’de Erdoğan ve Putin ile varılan uzlaşma çerçevesinde -elbette yerel seçim sonrasında- bizzat AKP eliyle, bu tutmazsa Rus-Esad operasyonuyla “temizlenecek”. Ardından da gözler elbette Türkiye destekli Özgür Suriye ordusunun kontrolündeki Afrin ile Cerablus-Mare hattına gelecek.
Hem Esad yönetimi, hem de Türkiye açısından asıl sıkıntılı konu ise, Türkiye-Suriye sınırının doğuda kalan bölümü; Fırat’ın doğusunda halen, ABD’nin desteğiyle PKK bölücü terör örgütünün uzantısı PYD-YPG hüküm sürüyor.
ABD, şimdiye kadar PYD-YPG’ye verdiği askeri desteği, son Cenevre görüşmelerinde bir adım daha ileri götürüp, resmen siyasi desteğe de çevirmiş durumda. Amerikalıların Cenevre’de BM’ye sundukları Suriye’nin geleceğine ilişkin öneri paketinde, PYD-YPG’nin de “masaya” bir aktörmüşcesine oturması resmen dahil edilmiş durumda.
Son dönemde Erdoğan yönetiminin Suriye konusunda çok yakın çalıştığı Rusya’nın da bu öneriye hiç soğuk bakmadığı, Esad ile PYD-YPG arasındaki görüşmelere bizzat Rus yetkililerin aracılık etmesiyle ortaya konulmuş durumda. (Sahi bizzat Erdoğan’ın Putin’den kapatılmasını istediği Moskova’daki PYD ofisi ne oldu?)
Tüm bu unsurları alt alta toplayınca, “üç saatte Şam’da namaz” düsturuyla başlayan Suriye’deki Neo-Osmanlı hamlesinin de çöküşün eşiğinde olduğunu söylemek mümkün.
★★★
*İşin şimdilik Türkiye kamuoyunda pek tartışılmayan bir de AKDENİZ boyutu var elbette;
Rusya, Suriye iç savaşını kullanarak resmen Akdeniz’e indi.
İngilizlerin Kıbrıs Rum Kesimi’nde zaten askeri üsleri vardı; Türkiye “Neo-Osmanlıcılık” oynarken, Fransa Kıbrıslı Rumlarla üs anlaşmasını imzalayıverdi. Şimdi de ABD Kıbrıs adasında üs kurmanın peşine düştü.
Herkes Kıbrıs’a asker yerleştirilirken ise Türkiye’nin Ada’daki askerleri ile iyiden iyiye tartışma konusu haline geldi. AKP hükümeti, iktidara geldiği ilk günlerde “kazan-kazan” düsturuyla yola çıkıp, Kıbrıs görüşmelerine başlamıştı. son 16 yılda BM gözetiminde yapılan iki tur “Kıbrıs barış görüşmeleri” sonrasında gelinen nokta şu;
Daha önce Kıbrıs sorunu bir bütün olarak masada görüşülürdü. Toprak gibi, mal-mülk gibi, yönetim gibi kilit sorunlar tamamıyla çözülmeden, Türkiye’nin Kıbrıs üzerindeki garantörlüğü, Ada’daki askerleri konusunun hiç masaya gelmeyeceği tüm taraflarca kabul görmüş bir unsurdu. Ancak gelinen son noktada artık barış görüşmeleri, ne yönetimden, ne topraktan başlamayacak… Bizzat Yunan Dışişleri Bakanı’nın geçen hafta yaptığı açıklamaya bakarsak, bizzat Türkiye’nin Ada üzerindeki garantörlüğü masaya yatırılacak.
Yunan Bakan Nikos’un açıklaması aynen şöyle: “Müzakere masasında artık güvenlik ve garantiler konusu var. Bunu, BM Genel Sekreteri de İsviçre’deki müzakerelerde kabul etti. Dolayısıyla daha öncekine göre çok daha iyi pozisyondan başlayacağız…”
Yunan bakanın “iyi pozisyonunun”, Türkiye ve KKTC açısından “kötü pozisyon” olacağını söylemek herhalde yanlış olmaz.
★★★
Akdeniz’den bahsedince, elbette enerjiden de bahsetmek gerekir. Çıkılan Neo-Osmanlıcılık yolunda Türkiye, Akdeniz’deki enerji oyununda da etkinliğini giderek kaybetmekte. AKP hükümetinin “küstüğü” Mısır, AKP hükümetinin “kavga ettiği” İsrail’le yanyana gelip, Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıslı Rumlarla boru hattı anlaşmasını imzalayıverdi.
AKP’nin pek sevdiği, “kardeşimiz” Katar Emiri de Rumlarla anlaşma imzalayan ülkeler kuyruğuna takılıverdi. Katar milli petrol şirketi, ABD ile birlikte sonbaharda Akdeniz’de petrol/doğalgaz aramaya başlayacak. (Sahi, Katar Emiri o uçağı bizi pek sevdiğinden hediye etmişti değil mi?)
Kısacası, içerideki kibre bakmayın; son 16 yıldır çıkılan “Neo-Osmanlıcılık” hayalleri dışarıda bir bir yıkılıyor. Ancak bu yıkım, sadece iktidardaki partinin hayallerinin yıkılması anlamına gelmiyor. Türkiye bir bütün olarak, gerek Ortadoğu’da, gerek Akdeniz’de olan etkinliğini de aşama aşama kaybediyor.

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/zeynep-gurcanli/neo-osmanliciligin-cokusu-2641859/

Dünya lideri(!) Affedersiniz b.kumun lideri

Merkel…
Kadını fena sıkıştırıyorlar. İnsan olarak insanlık yaptı diye…
Sana mı kaldı alemin aç … beslemek?

Bak pezevenge…
Gir bak arşivlerime, yazdım…
Sadece bir artı bir artı…
Mantık…
İnsanın ayakları yere basacak!

Milyonlarcasını besliyor…
Kendi vatandaşı evladına ihtiyacı olanı alamadı diye intihar ederken…
Kendisi uçakla zırt oraya pırt buraya…
Umurunda mı?
Biliyor hesap sorulmayacak, sorgulanmayacak…
Bu millet şerefli, onurlu…
Kaldıramaz, kendine yediremez…
Sor…
Sor psikologlara, hasta olmadıktan sonra…
İnsan çıkış yolunu intihardan başkacasında bulamıyorsa bu ne demek?

B.kumun dünya lideri…
„KAZAK erkek“ güce boyun eğecek!

Birde orospu karı halleri yok mu…
Yok ABD tarafından görüşme talebi gelirse degerlendirebilirlermiş miş…
Kim kaldı bu masallara inanan?

Deniz Yücel işte biz buyuz

Arkandaydım…
Gerekirse önüne geçer siper olurdum sana!

Bakma kafam iyi ama…
Ne yazdığımın, söylediğiminin farkındayım…
400 bin Euro’luk tazminat davası açmış efendi…
SENİN HER TARAFIN DENİZ YÜCEL OLSA KAÇ YAZAR?

Ayakları yere basmaz…
Bizler buyuz…
Domuzdan kıl koparma peşindeyiz!

Kaybetmiş…
İyi olmuş, açgözlülüğünden…
Sevindim, gerçekten!

Aşure

Allah kabul etsin, çok severim…
„Sazı göbeğime koymuşlar“ der büyük usta…
Bozkırların tezenesi…
Zeki Müren…
Paşaların…
Efendisi!

Allah rahmet eylesin!

Canım aşure çekti…
Konu komşu getirdi, Allah razı olsun…
Bitti..
Gittim almaya…
Valideyi bıraktım Sevillere, cebi küçücük gönülleri kocaman insanlara. Balık kızartmışlar, bir israr ille gelin…
Erol…
Gitmiş dikilmiş tizemin kapısına GELECEKSİN!
NOKTA

Ben varım ya anneme yapmıyor, yoksa imkanı yok bırakmaz!
Allah…
Yüce Mevla’m kalplerine göre versin..
Geldim eve…
Annem pişirmiş taşırmış, yoğurtlu sarımsaklı patlıcan, bayılırım. Kızarttım yanına bir şeyler, KÖY kardeşim köy…
Bambaşka…
Yerim kentliyi, bencili…
Dayım…
Mithat, toplamış köyün kadınlarını…
Mantara…
Offfffffffffffffff…
Allahın olmaz böyle bir lezzet…
Açtım şişeyi…
Kafayı süslüyorum!

😊

Evdeyim ya gunlerden beri okuyamadığım gazeteleri, izleyemediğm haberler, düşünmeye fırsat bulamadığım sayısız zihin kıvrımlarına takılanlar üzerinde kurğulama fırsatı doğdu

Bademler, sözde milliyetçiler…
AKP ve MHP’liler sözümü size…
Hep derim kimseye düşman değilim sizlere bile…
AMA…
O pezevengi ayrı tutuyorum, nefret ediyor tiksiniyorum…
İğreniyorum varlığında…
ADİDEN…
O ayrı, ona düşmanım, kan davamız var…
KAN…
Kanı kan temizler.

Evet, adıyla sanıyla Recep Tayyip Kahpedoğandan bahis ediyorum…
Allah dururken ondan mı korkacağım?

Bak kardeşim…
Okuyorum yazarları, ıvırı zıvırı…
### EKONOMİK KRİZ #₺#
Ve bildik yöntemler AMA güzel kardeşim GÜVEN GİTTİ pezevenk devletin zirvesinde, damat devlet hazinesinin başında olduğu sürece…
Yani bildik KIRK Haramiler, bu ÇETE başta olduğu sürece hiç bir şey değişmez, durumlar düzelmez!

Uzun, çok uzun senelere mahsus şahsi bir araştırma

Artık sonuna geldim, açıklayabilirim…
Yokkk…
Yaşama meraklısı değilim, bugün O günlerden yine biri!

Hayatımdan, canımdan bezdim!

Merak ettim…
Çok uzun seneler öncesi…
Kazadan evvel başlamıştım araştırmalarıma…
Tabii ki Allah…
Ama insanında etkileri var bu konuda…
Neden bugün, neden şimdi. Benim yüzümden, bana bir not. Kendime…
Belki ilham olur size. Uzun ve sağlıklı bir ömrün sırrı nedir?

İnsanlığın kendine sorduğu bir sorunun bence muhtemel nedenleri:

Kabaca…
Eline, beline, diline derler ya…
SEN…
Buna gırtlağını da ekle. Can boğazdan geldiği gibi aynı yoldan çıkıyor da!

Hareket kardeşim, hareket…
Doğrudan kilo ile ile ilintili. Dedemi örnek vermek isterim sana…
Sigara…
Offff istemediğin kadar…
AMA…
DİKKAT…
Yoğurt, sarımsak ve bal…
Yeminle ömründe hastane görmedi…
Oma benzeri. Konuştuğum, görüştüğüm uzun ömürlü insanlar bu sıraladıklarımdan en az birini düzenli tüketiyordu. Kilosuzdu!

Hareketliydi…
Zihnen de, sürekli okunmak, bilmece…
Beyin eksersizi!

büyük devlet demek, siyaset

Böyle bir şey…
İma etmiştim, inanmadım…
Rus uçağının yanlışlıkla Suriye tarafından düşürüldüğüne!

Atasözüdür…
Bükemediğin bileği öpeceksin…
Höt zötle, Kasımpaşa ayısı görgü ve bilgisiyle olmaz, tutmaz!!!

İsrail…
TC bu coğrafyadaki çıban başları…
İşbirliği…
Çok önemli, bükemezdin bu bileği!

Evet, S300’ler…
Denge…
Nerede?

Güzel

Bir ülkenin eğitim seviyesi liderlerini…
Liderler ise ülkelerindeki piyasa ve pariteyi belirler!

Özlü bir söz!

Piyasalar, döviz ne yapsam diye düşünüyor…
Bir aşağı bir yukarı, şu an ibre aşağıya eğimli.

Bugün evdeyim…
Çok yorulmuşum, berbat uyandım. Tarifsiz acılar. Bakma evdeyim dediğime…
Sürüsüne bereket…
Boyadan, badanaya. Kırılan dökülen…
Kendimi toparlayabilirsem!?

Sistemim yanımda değil…
Bana gerekli olan TÜM bilgisayarlar…
Haliyle buradan Almanya’ya bağ kurabilirim…
Cep interneti…
Bu hız ile baygınlık geçirirsin!

Sabit hat değmiyor kardeşim, Önder nerelere para yetiştirsin?

Ananymous…
Haberlerde RWE’yi hacklemiş diyorlar…
Alman haberleri, bizimkiler gibi…
Bir b.ktan haberleri yok…
Hacklemek başka bir şey DoS saldırısı başka bir şey. Üyesiyim bu gurubun…
Cluster…
Bilgisayarların yazılım vasıtasıyla sanki bir bilgisayar gibi hareket etmesi. On veya yüz binlerce bilgisayarın bir anda bir siteye girmedi, bilgi talep etmesi. Hacklemek başka bu bambaşka bir işlem!